پلاگین وی ری

قدرتمند ترین موتور رندر

وی ری افزونه ای می باشد که در سال 2001 به شکل عمومی به جهان معرفی شد، این موتور رندر قدرتمند توسط دو برنامه نویس نابغه اهل صوفیه بلغارستان به نام های، ولادیمیر کایلازوف(ولدو) و پیتر میتف (پیتر) خلق گردید.آنچه که باید به آن توجه کرد این است که ابتدا وی ری به عنوان افزونه ای برای نرم افزار تری دی مکس به بازار عرضه شد و بسیاری از ورژن های آن متناسب با تری دی مکس به روز می گردید.

وی ری برای تری دی مکس ؟

این موتور رندر پلاگین ( پلاگین و یا افزونه و قابلیتی است که به نرم افزار اضافه می گردد گاهی توسط خود شرکت سازنده و یا کمپانی های دیگر برای یک نرم افزار تولید می گردد)  داخلی در نرم افزار تری دی مکس است که در واقع آن را به عنوان موتور رندر در درون نرم افزار می شناسند. در برنامه نویسی پلاگین وی ری نورپردازی (Lighting)، سایه (Shader)  و بازتابش نور (Indirect illumination) و ایجاد بافت (Material) … تماماً لحاظ شده است.

پلاگین وی ری و تری دی مکس کاملا با هم همخوانی دارند و این پلاگین به طور اختصاصی برای تری دی مکس تولید گردید تا بتواند کمبود های تری دی مکس را در مرحله رندرینگ پوشش دهد و در روند رندرینگ سرعت ایجاد کند.

به عنوان مثال زمان مدلینگ داخل محیط تری دی مکس خود نرم افزار دارای یک نور پیش فرض برای دیده شدن مدل را به نام illuminate with scene lights  در اختیار دارد اما این نور برای رندرینگ کافی نیست از این رو پلاگین وی ری در کنار نرم افزار تری دی مکس جهت ارائه رندری با تنظیمات نور حرفه ای لازم است.

مهم در عملکرد دو جانبه تر ی دی مکس و وی ری، چگونگی کار کردن با دو برنامه است و اینکه بتوانید مدلسازی مناسب در تری دی مکس برای رندرینگ با وی ری را انجام دهید.

اهمیت و امکانات وی ری

پلاگین وی ری این امکان را ارائه می کرد که تا 100 لیوان شیشه ای را در یک زمان غیر قابل باور نسبت به Scanline  که تنها موتور رندر فعال داخلی تری دی مکس در آن زمان بود ارائه کند، در کنار تمام مزایا و امکانات پیش بینی شده در این پلاگین وجود انواع خاصی از دوربین ها این پلاگین را رقابتی و سود آور نمود.

وظیفه پلاگین وی ری تبدیل یک پروژه از محیط کامپیوتر به عکسی واقعی است و نرم افزاری ساخته شده برای محاسبه این روند می باشد که این کار را به خوبی انجام می دهد ولی برای داشتن رندر رئال عوامل دیگری در ایجاد یک رندر خوب با استفاده از موتور رندر وی ری وجود دارد که مهمترین عامل مدلینگ با کیفیت و با جزئیات بالاست از این قبل از شروع یادگیری موتور رندر وی ری به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا در کلاس های آموزش تری دی مکس شرکت کنید و با تکنیک ها و عوامل موثر در رندرینگ آشنا شوید سپس به سراغ کار ویادگیری وی ری بروید.

vray for architecture

5راهکار مهم در افزایش کیفیت رندرینگ و ارائه رندر رئال

 • اول از همه باید پنل تنظیمات این موتور رندر را به خوبی بیاموزید:

آشنایی کامل با پارامتر های پلاگین وی ری، قبل از از این که با وی ری کار کنید بسیاری از مفاهیم تخصصی را فرا بگیرید تا درک خوبی از ابزار های بدست آورید بسیاری از کاربرانی که نمی توانند خروجی خوبی از این موتور رندر بگیرند به دلیل عدم آشنایی کامل با مفاهیم است و نمی توانند به جا و صحیح از ابزار ها استفاده نمایند.

 • مدلسازی با دقت و جزئیات بسیار بالا در نرم افزار سه بعدی سازی مانند تری دی مکس :

در صورت عدم تسلط کافی به تکنیک های مدلسازی در تری دی مکس و ساخت آبجکت ها و در مقیاس بزرگتر صحنه ای کم حجم علاوه بر نداشتن رندری رئال زمان رندرینگ بسیار طولانی را تجربه خواهید کرد شاید از کسانی که با تر ی دی مکس و وی ری کار می کنند شنیده باشید بعضی از رندر هایشان 2 ساعت به طول می انجامد، هیچ رندر و حتی انیمیشنی اگر تنظیمات و مرحله مدلساز ی را به خوبی انجام داده باشید نباید آنقدر زمان بر باشد و از طرفی صرف زمان بالا برای گرفتن خروجی با کیفیت با سیاست های خلق موتور رندر وی ری سازگار نیست از آن جهت که مهمترین وظیفه این پلاگین افزایش سرعت در روند تولید یک پروژه است و وی ری وظیفه دادن خروجی رئال را ندارد در واقع عوامل متعددی دست به دست هم می دهند تا شما بتوانید به یک رندر با کیفیت دست پیدا کنید.

 • یادگیری چگونگی ساخت متریال و تکستچر :   

این گزینه مهارتی است که کاربران حرفه ای دارند و به خوبی قادرند برای هر آبجکتی متریال و بافتی منحصر به فرد بسازند و همین موضوع باعث افزایش کیفیت رندرینگ خواهد شد.

توجه داشته باشید برای کسب مهارت در مدلسازی تری دی مکس نیازمند یادگیری جزء به جزء نرم افزار و تلاش مستمر می باشید از طرفی باید فرا بگیرید که چطور می توان پنل تنظیمات وی ری را طوری تنظیم کرد تا بتوانید رندری رئال با بالاترین کیفیت داشته باشید.

 • آشنایی و تسلط به اصول زیبایی شناسی، تناسبات و تئوری رنگ:

    نرم افزار های مانند تر ی دی مکس و در کنار آن پلاگین وی ری ابزار هایی قدرتمند هستند که که به طراح کمک می کند تا بتواند طرح خود را در زمانی کوتاه به کار فرما نمایش دهد پس داشتن مهارت طراحی و تسلط به آشنایی با رنگ ها برای یک طراح امری ضروری است تا بتواند فضایی زیبا را خلق کند.

 • آشنایی با دوربین و نور :
  شما  باید هم در نقش یک طراح برای ایجاد فضایی زیبا و هم در پشت قاب یک دوربین به عنوان عکاس نقش ایفا کنید یک عکاس و یا طراح رنگ نور و دوربین را به خوبی می شناسد و می تواند چیدمان درستی با استفاده از این ابزارها برای خلق یک فضا  داشته باشد.

قبل از شروع یادگیری بهتر است با شرکت در کلاس آموزش تری دی مکس علاوه بر یادگیری یکی از قویترین نرم افزار های سه بعدی سازی خود را برای کار با پلاگین وی ری و ارائه رندر های رئال و گرفتن خروج های با کیفیت آماده کنید.

پلاگین وی ری برای کدام یک از نرم افزار های سه بعدی به بازار عرضه شد؟

vray-maya

vray|Maya

در صنعت کاراکتر سازی و انیمیشن برای ساخت مدل ها از مایا استفاده می کنند و همانطور که می بینید در مرحله رندرینگ از موتور رندر وی ری بهره می گیرند

vray revit-02

vray|Revit

نرم افزار فنی و مهندسی رویت خود به تنهایی از تنظیمات رندرینگ حرفه ای برخوردار نیست از این رو استفاده از موتور رندر های مناسب این نرم افزار مانند وی ری گره از کار کاربران این نرم افزار جهت خروجی گرفتن رندرینگ های مناسب باز می کند.

vray for sketchup

vray|Sketchup

نرم افزار سه بعدی سازی اسکچاپ با کمک و در کنار وی ری توانسته است خروج های خوبی ارائه دهد

vray for rhino

vray|Rhino

نرم افزار راینو جزء یکی از کاربردی ترین نرم افزار های سه بعدی سازی توسط وی ری پشتیبانی می گردد

با حضور نرم افزارهای سه بعدی سازی دیگر، پلاگین وی ری خود را با این نرم افزارها از قبیل Maya ، Rhino، Cinema4D، Sketch Up   نیز تطبیق داد و دیگر در انحصار تری دی مکس نبود اما با اینحال بسیاری از کاربران همچنان وی ری را در کنار نرم افزار تری دی مکس می شناسند.

وی ری در ارائه رندر قوی در این نرم افزار ها بسیار قوی عمل کرده است نمونه هایی  از رندر وی ری در نرم افزار های مایا ، رویت و … را در تصاویر زیر مشاهده نمایید.

آیا واقعا وی ری موتور رندری سریع است ؟

عوامل متعددی در ایجاد رندری سریع تاثیرگذار است از جمله مدلینگ خوب در نرم افزار های سه بعدی سازی به خصوص تری دی مکس می باشد. قبل از ایجاد رندری رئال باید تنظیمات وی ری و صحنه ای که قرار است رندر شود آماده گردد و همچنین سرعت در رندرینگ علاوه بر عوامل فنی بستگی به دستگاهی که با آن رندر می گیریم نیز دارد اما می توان با اطمینان بیان کرد که موتور رندری سریعتر نسبت به رقبا است از این رو از آنجا که زمان برای معماران و کسانی که با نرم افزار کار می کنند بسیار ارزشمند است، موتور رندر وی ری پلاگین رندرینگ مناسبتری می باشد.

1 نظر در “پلاگین وی ری چیست؟

 1. رویا گفت:

  با سلام
  میخواستم بدونم شما دوره ی وی ری هم برگزار میکنید ؟

پاسخی بگذارید