زمان مورد نیاز مطالعه :15 دقیقه

نرم افزار تری دی مکس

نرم افزار تری دی مکس از قدیمی ترین نرم افزار های سه بعدی سازی که در سه بخش مادلینگ ، رندرینگ و انیمیشن به کاربران خود خدمات ارائه می دهد در ابتدا این نرم افزار به منظور بازی سازی و انیمیشن به بازار ارائه گردیدو در واقع برای مصرف صنف خاصی ارائه نشد اما پس از گذشت مدتی از زمان تولید تر ی دی مکس توسط گروه یوست این نرم افزار مورد پسند تمام صنعت ها قرار گرفت تا آنجا که امروزه با وجود نرم افزار های سه بعدی سازی برای هر رشته باز همچنان تر ی دی مکس جای خود را حفظ کرده و در همه زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزار تری دی مکس به طور گسترده ای در زمینه های بازی های تعاملی، جلوه های بصری برای فیلم ها و مدل های طراحی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، این نرم افزار تری دی مکس به شما امکان می دهد تا با استفاده از ابزار هایی مانند  shape ها اشکالی دو بعدی ایجاد کنید که تبدیل به مقطع عرضی مدل های سه بعدی می شوند. این برنامه شامل یک ماژول انیمیشن است که به کاربر امکان ساخت انیمیشن های سه بعدی حرفه ای را در محیط تری دی مکس می دهد.

مهمترین دلایل یادگیری نرم افزار تری دی مکس به عنوان ضروری ترین نرم افزار حوزه معماری

در بین نرم افزار های سه بعدی سازی، برنامه های زیادی وجود دارد که در صنایع مختلف نیاز کاربران را برطرف می سازد اما جدای از یادگیری و کسب مهارت سه بعدی مهمترین عامل در یک نرم افزار سود آور بودن آن است. برتری های نرم افزار تری دی مکس نسبت به مابقی نرم افزار ها:

1-نرم افزار تری دی مکس دارای ابزار های متنوع جهت مدلینگ و رندرینگ می باشد:

اکثر طراحان برای ارائه طرح های خود نیاز به ابزاری دارند تا بتوانند با بالاترین کیفیت طرح را ارائه دهند، در بین این برنامه ها نرم افزار تری دی مکس بسیار مناسب است و با وجود طیف وسیعی از ابزار ها و امکاناتی که به کاربر می دهد کمک می کند تا طرح خود را به نتیجه برسانند.

2-رندر های نرم افزار تری دی مکس مورد تایید کارفرمایان در بازار حرفه ای طراحیست :

در بازار معماری و شهرسازی رقابت تنگا تنگی بین طراحان وجود دارد از این بابت که کارفرمایان ترجیح می دهند به نسبت هزینه، کار را به دست کسی بدهند که بتواند رندر رئالتری ارائه دهد. و از آنجا که نرم افزار تری دی مکس در ارائه رندر رئال و با کیفیت با کمک وی ری توانمند است و به خوبی از پس این کار بر می آید، مخاطبان بیشتری نیز دارد.

3-نرم افزاری سود آور است:

اگر هنوز نمی دانید کدام نرم افزار را بیاموزید! و اگر می خواهید قبل از هر چیز آینده نگری کنید و به دنبال کسب در آمد از مهارتی که می آموزید هستید  نرم افزار تری دی مکس گزینه خوبی خواهد بود. نرم افزار تری دی مکس در بازار حرفه ای طراحی چه معماری و شهرسازی و زمینه های دیگر مانند انیمیشن، باز سازی و … سالیان سال است که جایگاه معتبری دارد و تمام کسانی که قصد یادگیری این نرم افزار را کردند و امروز با آن توانستند شغل مستقل خود را داشته باشند از یادگیری این نرم افزار پشیمان نشدند.

4-بالا بردن سرعت در روند ایجاد یک پروژه :

زمانی که یک معمار پروژه را برای طراحی تحویل می گیرد بعد از  کامل کردن کانسپت در ذهن و پیاده کردن آن در  سطح فاز یک، نیاز دارد تا طرح را به مرحله تولید یعنی شبیه سازی طرح سه بعدی نزدیک نماید در این میان تر ی دی مکس به کمک طراح خواهد آمد تا با رعایت استاندارد های طراحی شامل حفظ تناسبات و زیبایی شناسی  طرح را مرحله به مرحله کاملتر کند و نرم افزار تری دی مکس تبدیل به ابزاری در دستان معمار و … می شود تا به او کمک نماید آنچه در ذهنش نقش می بندد را پیاده سازی نماید.

تری دی مکس در معماری

در اغلب اوقات، کاربران در ابتدای راه و قبل از ورود به بازار طراحی با نرم افزار، از روند و تقدم و تاخر آموزشی اطلاعی ندارند و با سوال های زیادی رو به رو می شوند در این مقاله سعی داریم چراغ راهی باشیم برای تمام کسانی که با شور و اشتیاق به دنبال رشد و یادگیری هستند.

برای شروع یادگیری تری د ی مکس به پیش نیاز احتیاجی ندارید و هر کس بدون کوچکترین اطلاعاتی از نرم افزار قادر است با تری دی مکس کار کند در حوزه معماری بعضی ها تصور می کنند حتما باید نرم افزار اتوکد را فرا بگیرند و بعد تر ی دی مکس را شروع نمایند اما با وجود ارتباط تعاملی بین دو نرم افزار، اتوکد مقدمه تری دی مکس نیست و برای شروع، یادگیری اتوکد ضرورت ندارد این بدین معناست که افراد با تخصص های گوناگون می توانند اقدام به یادگیری تر ی دی مکس نمایند.

در معماری و شهرسازی ایجاد طرح سه بعدی خصوصا خارج از محیط دانشگاهی و بازار کار بسیار پر اهمیت است شما به عنوان طراح تنها نمی توانید به مدارک دو بعدی اکتفا نمایید و یا حتی ماکت طراحی کنید چرا که علاوه بر کارفرما خود معمار  نیاز دارد اطلاعاتی کامل از طرح اعم از طراحی بنا، متریال های مصرفی در پروژه و طراحی نور پردازی بدست آورد و معمولا تر ی د مکس کمک می کند نقاط گنگ و نا مفهومی از طرح خود را در حجم سه بعدی نشان دهند، زمانی که در مرحله فاز یک کار طراحی دو بعدی را انجام می دهید نقاط ک.ری در طرح وجود دارند که تنها در طرح سه بعدی خود را نشان می دهند و قابلیت تحلیل را به معمار می دهد. دو حالت وجود دارد یا معمار باید ذهن سه بعدی خوبی داشته باشد و تمام نقاط قوت و ضعف طرح خود را در مرحله دو بعدی متصور شود و رفع نماید و یا اینکه باید با ابزرا هایی مانند تری دی مکس شفاف سازی نماید.

برای شروع یادگیری تری دی مکس چه کنیم ؟

 • قدم اول، تصمیم قاطع برای شروع یادگیری :
  قدم اول برای یادگیری نرم افزار حرفه ای تری دی مکس داشتن انگیزه و زمان کافی برای تمرین می باشد، با توجه به ضرورت یادگیری تر ی دی مکس و نیاز بازار نباید وقت را از دست بدهید و بهتر است آموزش را از همین لحظه آغاز کنید.
 • قدم دوم، داشتن منبع آموزشی با کیفیت:
  شاید بسیاری از شما شرایطی را تجربه کرده باشید که با حضور در کلاس های آموزش تری دی مکس قصد داشتید تا با اراده ای قوی این نرم افزار قدرتمند را بیاموزید اما در نیمه راه احساس کردید که زمان خود را از دست داده اید، و هنوز چیزی فرا نگرفته اید در مسیر یادگیری تری دی مکس یکی از عوامل موثر  داشتن منبع خوب آموزشی با کیفیت در سطح بالاترین آموزش های روز دنیاست به این ترتیب نه تنها مایوس نخواخید شد بلکه با قدرت تر به را یادگیری ادامه می دهید.
 • قدم سوم، تمرین مداوم و اصولی :
  در هیچ کاری نمی توانید موفق گردید مگر اینکه تمرین و ممارست داشته باشید و زمانی که خیالتان از داشتن منبعی اصولی و با کیفیت راحت شد آن وقت زمان آن است که با خیال راحت به خوبی و زمان های طولانی تمرین کنید تا به تسلطی قابل قبول  و در حد استاندار های جهانی برسید.
 • قدم چهارم، آشنایی با تناسبات و اصول زیبایی شناسی :
  در این مرحله هر چقدر هم که به نرم افزار و کار با ابزرا ها تسلط داشته باشید اما اگر تناسبات را درک نکنید نمی توانید رندرینگ خوبی از نرم افزار استخراج کنید، تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که افراد عامی چطور می توانند فرق بین واقعیت و رئال بودن رندر ها را متوجه شوند؟ یکی از مهمترین عوامل تناسبات است، ذهن انسان فضای سه بعدی را به خوبی درک می کند چون انسان ها در محیط های سه بعدی زندگی می کنند و تناسبات موضوعی است که به سرعت می تواند در یک نگاه آن را تشخیص دهد.در این صورت کار برای کسانی که با تر ی دی مکس کار می کنند سخت می شوند چون در ارتباط مستقیم با ذهن مشتریانی هستند که به خوبی تناسبات ، فضای سه بعدی و درک بالایی از نور و رنگ دارند از این باید به سلیقه مخاطبانمان احترام بگذاریم و با ارائه رندر هایی با کیفیت باعث لذت بصری برای آنان شویم.

توجه داشته باشید برای کسب مهارت در مدلسازی تری دی مکس نیازمند یادگیری جزء به جزء نرم افزار و تلاش مستمر می باشید از طرفی باید فرا بگیرید که چطور می توان پنل تنظیمات وی ری را طوری تنظیم کرد تا بتوانید رندری رئال با بالاترین کیفیت داشته باشید.

9 شغلی که از تری دی مکس به عنوان ابزار کار استفاده می کنند؟

1-بازی سازی
تری دی مکس در زمینه بازی سازی سابقه ای طولانی و تا امروز در کنار مایا دوش به دوش هم در کمپانی های مختلف مورد استفاده قرار گرفتند حقیقتا نمی توان گفت که کدام نرم افزار قویتر عمل کند به جهت اینکه هر دوی این نرم افزار ها  در بخش های مختلف کارایی های متفاوتی دارند

2-انیمیشن
ماژول ساخت انیمیشن در تری دی مکس کامل است، تر یدی مکس جزء آن دسته از نرم افزار های مادر است که در متحرک سازی به خوبی عمل می کند و در کنار نرم ازفزار های دیگر ی مکمل یکدیگر عمل می کند.

3-جلوه های ویژه سینمایی
اگر برایتان نام ببریم و کمی کنجکاوانه تر  فیلم های سینمایی را بررسی کنید متوجه می شوید بسیاری از جلوه های ویژه سینمایی در تری دی مکس اتفاق افتاده و این نرم افزار از ابزار های پر اهمیت برای کارگردانان سینمایی به حساب می آید از نمونه های این فیلم ها می توان به فیلم آواتار ، هر ی پاتر ، آلیس در سرزمین عجایب و … اشاره کرد.

4-تبلیغات
خیلی اوقات برای نمایش محصول یک کمپانی نمی توان از خود آن محصول استفاده کرد البته گاها به عکاسی از محصول می پردازند و روی آن تبلیغات انجام می دهند ولی در بسیاری مواقع مانند شرکت اپل قبل از تولید یک محصول و معرفی به دنیا نمونه هایی از محصول را در تبلیغات ارائه می دهند .

5-گرافیک
ردپای تری دی مکس در بسیاری از مشاغل مشاهده می شود، به خصوص در گرافیک. خیلی اوقات ایده هایی که در ذهن طراح گرافیک  وجود دارد به هیچ طریقی جزء با در اختیار داشتن نرم افزار سه بعدی تر یدی مکس امکان پذیر نخواهد بود

6-مجسمه سازی
با وجود اینکه در زمینه مجسمه سازی نرم افزار هایی اختصاصی مانند زیبراش وجود دارد اما خیلی ها در تری دی مکس به حجاری می پردازند.

7-معماری
از پراستفاده ترین زمینه های شغلی معماری است از زمان ورود تری دی مکس به بازار معماری روز به روز علاقه معماران و کارفمایان به این نرم افزار بیشتر و بیشتر شده و با گذشت زمان توانستند بهره های مالی بیشماری از این نرم افزار ببرند.

8-طراحی صنعتی
نرم افزار تری دی مکس در زمینه طراحی صنعتی یعنی ساخت هر نوع ابزار مانند مبلمان ابزار های مکانیکی و … مورد استفاده قرار می گیرد

9-جواهر سازی
تا چند دهه گذشته طراحان جواهر آنچه را از طرح یک جواهر در ذهنشان نقش می بست با دستانی زبردست و هنرمند خلق می کردند اما با ورود نرم افزاری مانند تری دی مکس به این روند سرعت بخشیدند و نرم افزار تری دی مکس توانست نا ممکن ها را ممکن کند و امروز طراحی و ساخت هر نوع جواهری امکان پذیر است.

10-غرفه سازی نمایشگاه
در ایران و در جهان طراحی غرفه های نمایشگاهی یکی از مشاغلی است که به صورت فصلی و مداوم می تواند برای طراحان و کسانی که با تر ی دی مکس کار می کنند باعث سود آوری شوند.

نتیجه گیری

در نهایت جامع بودن و سیر تکاملی نرم افزار تری دی مکس و کاربردی بودن این نرم افزار در زمینه های مختلف نشان می دهد که تری دی  مکس در انحصار تنها یک حوزه تخصصی نیست بلکه با توجه به کامل و حرفه ای بودن نرم افزار همه اصناف و افراد از سطح مبتدی تا پیشرفته می توانند از این برنامه استفاده کنند و برای خود ارزش افزوده مالی ایجاد نمایند.

11 نظر در “تری دی مکس چیست ؟

 1. نازنین وفایی گفت:

  ببخشید من توی یک شرکتی هستم که نیاز به تری دی مکس کار دارن میخواستم بدونم این نرم افزار رو اگه بخوام کامل یاد بگیرم چقدر طول میکشه؟
  و اینکه در حدی که یک شرکت معماری نیاز داره میتونم یاد بگیرم؟ و اینکه مدرکتون به چه صورت هست برای ارائه به شرکت ها قابل قبوله؟

 2. رستم کیائی گفت:

  سلام
  من قبلاً یک مقداری با تری دی مکس کار کردم الان میخوام برای مغازه لوستر فروشی یک تبلیق یا عکس درست کنم لازمه که حتماً دوره شرکت کنم؟
  یا میشه با همین معلوماتم اینکارو انجام بدم؟

  1. مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز به دلیل پیچدگی فراوانی که این نرم افزار داره و خاصیت فرّار بودنش پیشنهاد میکنیم برای شروع کار با اون حتماً به طور حرفه ای آموزش ببینید تا خروجی رضایت بخشی به دست آورید
   بنده در خدمت شما هستم تا اگر سوالی بود پاسخگو باشم
   با تشکر از شما

 3. الهام نیشابوری گفت:

  ببخشید میخواستم بدونم آیا پروژه هایی که معرفی کردین سر کلاس انجام میدیم یا نه فقط کار با نرم افزار آموزش داد میشع با تشکر

  1. مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران گفت:

   با سلام و احترام
   دوره آموزشی کاملاً پروژه محور هست به طوری که در هر دوره پروژه های جدید و یونیک برای تمرین شما عزیزان انتخاب میشه که پس از آموزش محیط نرم افزار ، با اجرای این پروژه ها مهارت شما برای بازار کار تقویت خواهد شد
   بنده در خدمت شما هستم تا اگر سوالی بود پاسخگو باشم
   با تشکر از شما

 4. آزاده محمودی گفت:

  سلام خسته نباشید
  موتور رندری که بشه باهاش بهترین خروجی رو از تری دی مکس گرفت کدومه ؟

  1. مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران گفت:

   با سلام و احترام
   خدمت شما عارضم که موتور رندر علت خروجی خوب از نرم افزار نیست بلکه این شما هستید که با اعمال تنظیمات خاصی در امر رندرینگ باعث تولید بهترین رندر خواهید شد
   بنده در خدمت شما هستم تا اگر سوالی بود پاسخگو باشم
   با تشکر از شما

 5. زهرا مهدوی نژاد گفت:

  سلام
  میشه راهنمایی کنید لطفاً که آیا این دوره برای طراحی محوطه و اکسسوری چوبی کامل هست؟
  اگر نه باید چه نرم افزاری رو یاد بگیرم یا توی دوره دیگه ای باید ثبت نام کنم؟

  1. مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران گفت:

   با سلام و احترام
   بله این دوره به دلیل اینکه در تمرینات کلاسی شما پروژه های داخلی رو همگام با استاد مدلسازی میکنید برای طراحی انواع مکان ها اداری و یا اکسسوری ها به صورت تکمیلی شما رو آماده خواهد کرد
   بنده در خدمت شما هستم تا اگر سوالی بود پاسخگو باشم
   با تشکر از شما

 6. پوریا فرازمنش گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  میخواستم بدونم اگر مثلاً چند جلسه رو نتونیم بیایم سر کلاس توی روند یادگیری خیلی تاثیر داره ؟
  ممنوت

  1. مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران گفت:

   با سلام و احترام
   چون از روند کلاس ویدیو تهیه میشه و شما به راحتی از طریق پورتال مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران به روند کلاس دسترسی خواهید داشت تا سه جلسه غیبت مشکلی نداره اما نیازه که تمرینات کلاس رو حتماً انجام داده باشین
   بنده در خدمت شما هستم تا اگر سوالی بود پاسخگو باشم
   با تشکر از شما

پاسخی بگذارید