مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
سطح مقاله : متوسط

آموزش Modifying Multiple Objects

تخصیص مادیفایر به چند آبجکت راهیست که بیش از 70 درصد نتایج دلخواه را در مدلسازی سه بعدی ایجاد می‌کند، در این مقاله قصد آموزش Modifying Multiple Objects در تری دی مکس و اختصاص دادن یک مادیفایر به چندین شیء را ضمن معرفی گزینه‌های مقید شدن اشیاء به یکدیگر داریم.

در پایان این مقاله می‌توانید به راحتی اقدام به مدلسازی پارچ آب کلاسیک در این نرم افزار قدرتمند طراحی سه بعدی کنید.

ما در مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران برگزارکننده تخصصی ترین دوره ی آموزش تری دی مکس هستیم که شما یکی از ورکشاپ های صد ها کلاس برگزار شده در آموزشگاه را در تصویر زیر مشاهده می فرمایید. در این پروژه 8 ساعته یک فضای معماری آشپزخانه مدرن، از صفر تا صد در قالب 28 درس آموزش داده شده است که از Modifying Multiple Objects به دفعات داخل پروژه برای مدلسازی استفاده گردیده از شما دعوت می کنیم برای دیدن این آموزش ها در صورتی که با ثبت نام در آموزشگاه هنرجوی حضوری و یا غیر حضوری (آنلاین) ما هستین دیدن نمایید.

اگر هنرجوی ما نیستید و تمایل دارید تری دی مکس را به طور حرفه ای بیاموزید، برای کسب اطلاعات در رابطه با دوره آموزشی تری دی مکس به صفحه دوره آموزشی تری دی مکس در معماری مراجعه نمایید.

واژه نامه‌ی Modifying Multiple Objects

  • Region کادریست که توسط موس برای انتخب دسته جمعی هر چیزی ترسیم می‌‍شود.
  • Bounding Box به باکس احاطه کننده ی هر شیء Bounding Box گفته می‌شود که کادری جهت نمایش انتخاب و یا تعیین جهت جغرافیایی آبجکت میباشد.

نحوه اختصاص یک مادیفایر به چند شیء

بعد ازانتخاب آبجکت‌ها، می‌توانید با استفاده از Modify List تغییردهنده‌ی مورد نظر را به اشیاء خود نسبت دهید، سپس در Stack  تغییردهنده‌های فعال بر روی شیء نمایش داده خواهدشد.

به راهکار زیر توجه کنید

با Region باز کردن و یا کلیک بر روی هر آبجکت و نگه داشتن کلید Ctrl از روی کیبورد می‌توانید، اشیاء مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

در این حالت اشیاء به صورت (Instance) خواهند بود و نام مادیفایر به صورت Italic به نمایش در می‌آید که با استفاده از گزینه‌ی (Make Unique) امکان خارج کردن آن‌ها از این حالت را داریم.

عملکرد مستقل اما همزمان مادیفایر برای هر آبجکت

برای لغو تاثیرگذاری مادیفایر بر مرکز محدوده‌ی انتخابی می‌توانیم از گزینه‌ی (Use Pivot Points) در داخل Modify list استفاده نماییم، در این حالت هر شیء به صورت مستقل اما همزمان با یکدیگر تحت تاثیر مادیفایر قرار می‌گیرند، در نهایت با غیرفعالسازی همین گزینه‌، مادیفایر مورد نظر دوباره بر مرکزیت Selection Set، اثر خواهد گذاشت.

لطفاً توجه کنید.

  • برای دسترسی به Stack مخصوص دسته‌ی آبجکت‌های انتخابی، می‌بایست تمام اشیاء این محدوده را دوباره انتخاب کنیم.
  • با تخصیص مادیفایر به یک محدوده، از این پس هر کدام از آبجکت‌ها به کمک Bounding Box گروهی شان تاثیر می‌پذیرد.

مادیفایرهای مشترک

درون تری دی مکس مادیفایرهایی هستند که امکان تخصیص آن‌ها به برخی از اشیاء را نداریم، اما تعدادی از تغییردهنده‌ها نیز وجود دارند که امکان اختصاص دادنشان به تمامی انواع اشیاء وجود دارد، به طور مثال گزینه‌ی (Bend) هم بر روی Shapeها و هم بر روی Geometryها قابل استفاده می‌باشد، بنابراین در تخصیص این مادیفایر به دسته‌ای از اشیاء مشکلی وجود نخواهد داشت، اما در صورتی که مادیفایر انتخابی با یکی از آبجکت‌های درون Selection Set همخوانی نداشته باشد، به دسته ی مورد نظر اختصاص نمی‌یابد.

نمایش تعداد آبجکت‌ها

با انتخاب مجموعه‌ی آبجکت‌های یک محدوده، تعداد اشیاء موجود در این دسته، درون قسمت نام از داخل Modify Panel نمایش داده می‌شود و در صورت انتخاب یک گروه، اینبار نام گروه انتخاب شده به نمایش در خواهد‌آمد.

ویدیو زیر تخصیص مادیفایرها به چندین شیء، و خنثی کردن اثر وابستگی آن‌هاست که با ذکر مثال به نمایش گذاشته شده.

این ویدئو رایگان می باشد و بدون پرداخت هزینه با ساخت یک عضویت در سایت برای شما فعال خواهد شد!!

برای عضویت و دسترسی به این ویدئو و سایر فیلم های آموزشی رایگان، کافیست که در وب سایت ما ثبت نام نمایید.

هر سوالی در مورد آموزش Modifying Multiple Objects در تری دی مکس که حالا اون رو به طور کامل مطالعه کردین داشته باشید فقط کافیه توی کامنت‌ها بپرسید، ما به زودی پاسخگو خواهیم بود.

منابع مقاله:

این مقاله برداشتی از آموزش شرکت Autodesk، سازنده نرم افزار می‌باشد.
توجه نمایید شرکت سازنده به دلیل تحریم های ظالمانه، دسترسی کاربران ایرانی را به سایت خود محدود نموده است، برای مشاهده پیوند بالا نیاز به عبور از این محدودیت دارید.

آزمون درک مطلب آموزش Modifying Multiple Objects در تری دی مکس

با چهار سوال مطالبی که مطالعه نموده‌اید را به حافظه‌ی بلند مدت خود بسپارید.

برترین کاربران: آزمون درک مطلب آموزش Modifying Multiple Objects در تری دی مکس

بیشترین از 4 امتیاز
رتبه ها مشخصات وارد شده در نمره سوال نتیجه
جدول در حال بارگذاری است
بدون اطلاعات موجود

اگر تمایل دارید به صورت عملی و و در یک پروژه چگونگی ساخت پارچ آب کلاسیک با استفاده از Modifying Multiple Objects بیاموزید به ویدئو زیر مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید